KKTC’de Emrullah krizi… Havalimanının elektriği kesilecek: 92 milyon lira borç

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Ercan Havalimanı’nın genişletilme Şubat ayında tamamlandı. Ercan Havalimanı’ndaki genişletme çalışmalarını yapan T&T adlı şirketin patronu ve Taşyapı İnşaat’ın sahibi Emrullah Turanlı’nın, elektrik idaresine olan borcu KKTC’de gündem oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılan havalimanına ilişkin tartışmalar devam ederken Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’ndan (El-Sen) önemli bir açıklama geldi. El-Sen’den yapılan açıklamada 92 milyon TL’lik borç cumaya kadar ödenmezse, Ercan Havaalanı’nın elektriğinin keseceği bildirildi.

El-Sen Başkanı Ahmet Tuğcu, yazılı açıklamasında kendileriyle aynı görüşü savunan siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, sendikalara ve vatandaşlara çağrıda bulunarak, cuma günü saat 11.00’de Meriç köyünün girişindeki Meriç Trafo Merkezi’nde olunmasını istedi.

Borcu 675 Türk Lirası olan vatandaşların elektriğinin anında kesildiğini fakat Kıb-Tek yönetiminin Emrullah Turanlı yönetimindeki T&T Şirketi’nin işletmecisi olduğu Ercan Havalimanı’nın elektriğine dokunmadığını belirten Tuğcu’nun açıklaması şöyle:

“Her geçen gün daha da ağırlaşan ekonomik şartlar altında ezilen halkın gözünün yaşına bakmayıp, fatura borcu 675 TL’ye ulaştığı anda elektriğini kesen KIB-TEK yönetimi, her nedense Emrullah Turanlı yönetimindeki T&T Şirketi’nin işletmecisi olduğu Ercan Havalimanı’nın elektriğine dokunmuyor.

T&T Şirketi’nin an itibarıyla Ercan’da birikmiş 92 milyon TL tutarında elektrik borcu var.

EL-SEN olarak bu konuda aylardır yaptığımız çağrılara kulak tıkayan KIB-TEK yönetimini, halkın vicdanında büyük yara açan bu adaletsizliğe son vermesi yönünde son kez uyarıyoruz.

O borcu derhâl tahsil edin ve halkın malı olan kurumun kasasında oluşturduğu açığı kapatın.

Aksi halde, tıpkı borcu olan vatandaşa yapılan uygulamada olduğu gibi, EL-SEN olarak biz 14 Haziran Cuma günü bölgeye gidecek ve ERCAN Havalimanı’nın elektriğini keseceğiz.

Bizimle aynı gaileyi taşıyan tüm siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, sendikalara ve halkımıza açık çağrımızdır; 14 Haziran Cuma saat 11.00’de Meriç Trafo Merkezi (MERİÇ KÖY GİRİŞİ) önünde buluşalım, bu kıyak düzenine her birlikte dur diyelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x