Uzman İsim Korkutan Haberi Verdi: Temmuz Zammı Yalnızca Bu Emeklilere Yapılacak

28 Mayıs sonrası ekonominin başına getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile ortak çalışarak, ekonomide rasyonel politikalara dönüş yolculuğunu başlatmıştı.

Bu doğrultuda, AKP’nin hatalı para politikalarından 180 derece dönüş yapan yeni ekonomi yönetimi, parasal sıkılaşma adımlarını peş peşe atarak politika faizini yüzde 8.5 seviyesinden yüzde 50’ye kadar yükseltti.

Uluslararası piyasalara yönelik verilen tüm mesajlarda, parasal sıkılaşmanın uzun süre daha devam edeceğini belirten Şimşek ve ekibinin en çok konuşulan kararı ise emekli zamlarına ilişkin oldu. 2023 yılının Temmuz ayında emeklilere yapılan yüzde 25’lik artış yalnızca kök maaşlara yansıtılmış, milyonlarca emekli ücretinde hiçbir artış olmadığı gibi, Ocak ayındaki zam oranı da yüzde 49.25 ile sınırlı tutulmuştu.

MİLYONLARCA EMEKLİYE KARA HABER

En düşük emekli maaşını ise yalnızca 10 bin lira seviyesine yükselten siyasi iktidara, Türkiye’deki 16 milyonun üzerindeki emekli öfke kusarken, AKP’nin emeklileri sinirlendiren adımlarının en büyük karşılığı 31 Mart’ta alınmış ve AKP, tarihinde ilk kez seçimleri CHP’nin arkasında tamamlayarak Türkiye’nin 2. partisi durumuna düşmüştü.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından, AKP’nin emeklilere Temmuz ayında çok düşük bir artış yapacağı dedikoduları dillendirilirken, yıllarca hatalı yürütülen ekonomi politikalarının faturası milyonlarca emekliye kesilecek.

“BU EMEKLİLER TEMMUZ AYINDA ZAM ALAMAYACAK”

EYT düzenlemesiyle birlikte tarihin en yüksek emekli sayılarına ulaşan Türkiye’de milyonlar, en düşük emekli aylığı olan 10 bin lira ve çevresinde maaşlar almaya devam ediyor. Gözler, Temmuz ayında yapılacak enflasyon artışına çevrilirken, SGK Uzmanı İsa Karataş’tan korkutan uyarı geldi.

Karataş, geçtiğimiz Temmuz ayında emekli zammının yalnızca kök maaşlara yansıtıldığını hatırlatarak, bu yıl da benzer bir uygulamaya gidilmesinin muhtemel olduğunu belirtti ve halihazırda 10 bin TL alan çok sayıda emeklinin yaz aylarından sonra da 10 bin lira almaya devam edeceğini duyurdu.

Türkiye’de görülen yüksek enflasyon karşısında bu paralar ile geçinmeleri imkansız hale gelen emekliler, yıl sonuna kadar artmaya devam edecek enflasyon karşısında aynı maaş almaları durumunda hayatta kalmaya yetecek kadar paralarının olmayacağını belirterek, iktidara erken zam çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x